Witamy w sklepie Optyline.pl
PL

O soczewkach

O czym pamiętać w trakcie używania soczewek kontaktowych? 

Postępuj zgodnie z zaleceniami swojego okulisty dotyczącymi noszenia, wymiany i pielęgnacji soczewek i stosuj się do wszelki rad zawartych w instrukcjach i na etykietach.

 

Czy z noszeniem soczewek kontaktowych związane są jakiekolwiek zagrożenia?


W trakcie noszenia soczewek kontaktowych rzadko zdarzają się poważne problemy z oczami, aby ich uniknąć ważne jest postępowanie zgodne z zaleceniami Specjalisty na temat właściwego noszenia i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Oto kilka ważnych zasad: 
Soczewek kontaktowych do dziennego użytku nie należy nosić w czasie snu. 
- Unikaj długotrwałego noszenia w ciągu doby. 
- Regularnie zdejmuj soczewki w celu ich odkażenia i oczyszczenia. 
- Wymieniaj soczewki na nowe zgodnie z zaleceniami.

 

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych? 

O tym, czy możesz nosić soczewki kontaktowe może decydować wyłącznie specjalista. Jeśli masz zapisane soczewki, nie powinieneś ich nosić w trakcie infekcji oczu lub jeżeli odczuwasz nadmierny dyskomfort, łzawią ci oczy, masz problemy z widzeniem, masz zaczerwienione oczy lub inne kłopoty z oczami. W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, niezwłocznie skontaktuj się ze Specjalistą.

 

Co zrobic kiedy pojawią się podrażnienia?

Mogą się pojawić następujące problemy: palenie i swędzenie oczu (podrażnienie), zmniejszenie komfortu od czasu pierwszego założenia soczewek, wrażenie obecności obcego ciała w oku (obce ciało, zadrapanie), nadmierne nawilżenie (łzawienie oka), nietypowe wydzieliny oczu, zaczerwienienie oka, zmniejszenie ostrości wzroku (słaba ostrość), zamglony wzrok (światłowstręt) lub suchość oczu. W przypadku stwierdzenia jednego z powyższych: natychmiast zdejmij soczewki kontaktowe. Jeśli po zdjęciu soczewek dyskomfort lub problem zniknie -przyjrzyj się soczewkom. Jeśli stwierdzisz, że soczewki są w jakikolwiek sposób uszkodzone, nie zakładaj ich z powrotem. Umieść soczewki w pudełku do przechowywania i skontaktuj się z okulistą. Jeśli zauważysz na soczewce pyłek, rzęsę lub inne obce ciało, problem po zdjęciu szkieł zniknął, a same szkła wydają się być nieuszkodzone, oczyść je dokładnie opłucz, odkaź i ponownie opłucz. Jeśli problem nie ustąpił, natychmiast wyjmij soczewki i skontaktuj się z okulistą. Jeżeli jakikolwiek z powyższych symptomów się pojawi, może to świadczyć o poważnym stanie, takim jak, zakażenie, wrzód na rogówce, neowaskularyzacja, zapalenie tęczówki. Należy bezzwłocznie udać się do lekarza i zdiagnozować problem oraz podjąć natychmiastowe leczenie w celu uniknięcia poważnego uszkodzenia oka.

O czym pamiętać podczas stosowania płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych?

Oto kilka zasad odnoszących się do każdego płynu do pielegnacji soczewek kontaktowych dostepnym na rynku: 
- nigdy nie używaj tego samego płynu po raz drugi 
- szczelnie zamykaj butelkę na okres gdy jej nie używasz 
- przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci 
- przechowuj w temperaturze pokojowej 
- zużyj przed końcem daty ważności, która jest umieszczona na pojemniku i kartonie 
- nigdy nie dotykaj końcówką wkraplacza pojemnika i jakichkolwiek powierzchni 
- nigdy nie przelewaj płynu do innych pojemników lub butelek 
- chroń przed światłem słonecznym 
- nie mieszaj ze sobą różnych płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych 
- zaleca się wymianę pojemnika na nowy po 3 miesiącach użytkowania aby się nie zabrudził i pozostał wolny od bakterii

Czy można pływać z soczewkami kontaktowymi? 


Nie jest to wskazane ponieważ w wodzie znajdują się bakterie które mogą zanieczyścić soczewki i spowodować infekcję. Jeśli już pływasz w soczewkach, powinieneś założyć gogle pływackie a po pływaniu natychmiast zdezynfekować soczewki

Czy podczas noszenia soczewek kontaktowych mogę uprawiać sport? 

Soczewki kontaktowe nadają się idealnie dla sportowców. Pełnią funkcję ochronną, zapewniają naturalną poprawę widzenia i powiększają widzenie peryferyczne. Nosząc soczewki nie musisz obawiać się o połamane oprawki czy zbitą soczewkę. Poza tym soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie wysuwają się i nie spadają. Są jednak dyscypliny sportu które mogą wymagać zastosowania okularów ochronnych. W przypadku wątpliwości zapytaj o rade specjalistę.

Czy mogę nosić soczewki kogoś innego? 


Nie. Nosząc soczewki kontaktowe przepisane dla kogoś innego można się nabawić poważnej infekcji oka. Używaj tylko soczewek które zostały przepisane dla ciebie. Nigdy nie pozwalaj aby ktoś inny nosił twojesoczewki.

Co zrobić jeśli zasnę w soczewkach kontaktowych? 


Powinno się zawsze zdejmować soczewki przed pójściem spać (dot. soczewek hydrożelowych). Jeśli zdarzy się, że zaśniesz w soczewkach to zdejmij je jak tylko się obudzisz pamiętając aby je potem zdezynfekować i przepłukać płynem do soczewek kontaktowych. Przed zdjęciem soczewek dobrze byłoby je nawilżyć aplikując do oka kilka kropel płynu.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe jeśli jestem alergikiem? 


Tak. Może się jednak zdarzyć, że w okresie nasilenia objawów alergii poczujesz dyskomfort. Jeśli tak będzie skontaktuj się ze swoim specjalistą i postępuj według jego wskazówek. 
Niektórzy specjaliści sugerują aby w takim przypadku ograniczyć czas noszenia soczewek lub zaprzestać noszenia do czasu aż alergia ustanie. Gruntowne i częste opłukiwanie soczewek może ograniczyć dyskomfort. W trakcie noszenia soczewek kontaktowych nigdy nie używaj kropli do oczu, które nie są przeznaczone dla użytkowników soczewek.

 

Czy nosząc soczewki kontaktowe można stosować makijaż?

Tak. Ale trzeba pamiętać aby nie zabrudzić soczewek. Dobrze jest założyć soczewki przed zastosowaniem cienia do powiek.

 

 

Zakładanie i zdejmowanie soczewek 


Przed kontaktem z soczewkami zawsze umyj dokładnie ręce łagodnym mydłem i dokładnie wysusz. 
Zawsze zakładaj/zdejmuj w pierwszej kolejności tę samą soczewkę w celu uniknięcia pomylenia soczewki dla oka prawego i lewego. 

Zakładanie soczewek: 


Przed założeniem soczewki na oko przepłucz ją w wielofunkcyjnym płynie do soczewek. Nie musisz tego robić jeżeli używasz soczewek jednodniowych.

Połóż soczewkę na czubku palca wskazującego (prawej dłoni, jeśli jesteś praworęczny i odpowiednio lewej, jeśli jesteś         leworęczny). 
Upewnij się, że soczewka jest odwrócona na właściwą stronę (brzegi powinny być podwinięte, a nie wywinięte). 
Patrz na wprost. Dolną powiekę pociągnij w dół środkowym palcem tej samej dłoni. 
Górną powiekę pociągnij w górę palcem wskazującym drugiej ręki i spójrz w górę. 
Delikatnie przyłóż soczewkę na dolne białkówki oka. 
Wycofaj palec wskazujący i opuść powiekę. 
Popatrz w dół i zamknij na chwilę oczy.


Soczewka sama się wyśrodkuje na oku, wystarczy, że zamrugasz kilkakrotnie. 
Jeżeli będziesz odczuwał dyskomfort, zdejmij soczewkę i obejrzyj ją, czy nie jest uszkodzona. Jeśli jest, wyrzuć ją. Jeśli nie, przepłucz większą ilością płynu do pielęgnacji i załóż ponownie. 
Te same czynności powtórz dla drugiego oka. 

Zdejmowanie soczewek: 


Tuż przed zdjęciem soczewek możesz użyć specjalnych kropel nawilżających do soczewek kontaktowych. Jedna lub dwie takie krople zaaplikowane do każdego oka nawilżą soczewki i ułatwią ich zdjęcie.

Popatrz w górę i środkowym palcem dłoni dominującej (prawej dla osób praworęcznych i odpowiednio lewej dla                      leworęcznych) pociągnij w dół dolną powiekę. 
Umieść palec wskazujący na dolnej krawędzi soczewki, a następnie zsuń soczewkę w kierunku dolnej białkówki oka. 
Ściśnij soczewkę delikatnie palcem wskazującym i kciukiem i łagodnym ruchem wyjmij z oka. 

Te same czynności powtórz dla drugiego oka. 
Jeśli brzegi soczewki się skleiły, nanieś na soczewkę kilka kropel wielofunkcyjnego płynu do płukania soczewek i potrzyj delikatnie, tak aby krawędzie się rozkleiły. 
Zawsze obchodź się z soczewkami w sposób delikatny.

 

 

 

Rodzaje soczewek kontaktowych  

Soczewki kontaktowe można podzielić na różne rodzaje biorąc pod uwagę ich zastosowanie, wady oczu które korygują, tryb noszenia lub czas użytkowania. 

Podział soczewek ze względu na zastosowanie:

soczewki korekcyjne - służą do korygowania wrodzonej lub nabytej wady wzroku. Wśród soczewek korekcyjnych wyróżniamy   soczewki: jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne (wycofywane z rynku) oraz roczne (wycofywane z rynku). 
soczewki lecznicze - (terapeutyczne) stosowane są jako nośniki leków lub opatrunki w różnych schorzeniach lub urazach rogówki, np. jako ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Do tej grupy można też zaliczyć soczewki twarde, wykorzystywane również do korekcji wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki. 
soczewki kosmetyczne - przeznaczone do zmiany koloru tęczówki oka. Soczewki kosmetyczne występują w wersji plano bez żadnej korekcji wad wzroku ale także często są jednocześnie soczewkami korekcyjnymi.

Podział soczewek korekcyjnych ze względu na rodzaj korekcji: 

- soczewki sferyczne - korygują dalekowzroczność lub krótkowzroczność 
- soczewki asferyczne - korygują dalekowzroczność lub krótkowzroczność oraz niewielki astygmatyzm 
- soczewki toryczne - korygują dalekowzroczność lub krótkowzroczność i astygmatyzm 
- progresywne - korygują starowzroczność 

Podział soczewek kontaktowych ze względu na tryb noszenia: 


- soczewki noszone w trybie dziennym, noszone przez 6 - 14 godzin na dobę przez dzień zdejmowane na noc 
- soczewki noszone w trybie ciągłym, noszone bez przerwy w dzień i w nocy 
- soczewki noszone w trybie elastycznym, noszone w trybie dziennym a wyjątkowo w trybie ciągłym. 


Podział soczewek ze względu na czas użytkowania: 


Soczewki jednodniowe 

są przeznaczone do noszenia jednorazowego przez jeden dzień. Każdego dnia zakłada się nową parę soczewek. Soczewki nie wymagają czyszczenia i pielęgnacji. Stosowanie soczewek jednorazowych istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji, zapaleń oraz reakcji alergicznych oczu. Badania udowodniły, że używanie soczewek jednodniowych jest rozwiązaniem bezpieczniejszym w porównaniu ze stosowaniem soczewek o dłuższych okresach wymiany. Soczewki jednodniowe są idealne dla osób o wrażliwych oczach, wykorzystujących soczewki okazjonalnie oraz dla osób uprawiających sport w soczewkach. 

Soczewki dwutygodniowe 

przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym przez 14 dni (zdejmowane na noc). Niektóre z tych soczewek można także stosować w trybie ciągłym przez 7 dni i nocy. Częsta wymiana soczewek na nowe zabezpiecza oczy przed zanieczyszczeniami i groźnymi mikroorganizmami lepiej w porównaniu z soczewkami o dłuższych okresach wymiany. Dzięki większemu bezpieczeństwu i komfortowi dwutygodniowe soczewki zyskują coraz większą popularność wśród specjalistów i użytkowników soczewek. 

Soczewki miesięczne 

przeznaczone są do noszenia przez 30 dni bez utraty ich fizycznych właściwości. W zależności od modelu, soczewki mogą być używane w trybie dziennym (zdejmowane na noc) lub ciągłym przez dzień i noc. Soczewki kontaktowe miesięczne używane w trybie ciągłym przez dzień i noc nie wymagają codziennego czyszczenia i pielęgnacji. Stosunkowo krótki okres wymiany soczewek na nowe gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa a nowoczesne materiały z jakich wykonuje się soczewki miesięcznezapewniają komfort i wysoką przepuszczalność tlenu do oka 

Soczewki kwartalne 

przeznaczone są do noszenia przez 90 dni w trybie dziennym (zdejmowane na noc) bez utraty ich właściwości fizycznych. Soczewki 3-miesięczne z uwagi na stosunkowo długi okres wymiany na nowe gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa oczu przy zachowaniu wszystkich zasad dotyczących czyszczenia i dezynfekcji zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Używanie soczewek kwartalnych jest ekonomiczne. 
Soczewki roczne przeznaczone do używania przez cały rok w trybie dziennym. Obecnie soczewki te jako soczewki starej generacji i powodujące najwięcej powikłań praktycznie całkowicie zostały wycofane z rynku.

 

Pielęgnacja soczewek kontaktowych      


Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest istotnym elementem dla zdrowia oczu i komfortu noszenia, stosuj się do opisanych zasad, skonsultuj się także w tej sprawie ze swoim specjalistą.

 

Przygotowanie soczewek:

Umyj ręce i dokładnie osusz je. Tuż przed zdjęciem soczewek możesz użyć specjalnych kropel nawilżających do soczewek kontaktowych. Jedna lub dwie takie krople zaaplikowane do każdego oka nawilżą soczewki i ułatwią ich zdjęcie. 
Zanim zdejmiesz soczewki kontaktowe przepłucz dokładnie płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek pojemniczek na soczewki.Zdejmij soczewkę, zgodnie z zasadami zdejmowania soczewek z oka. 

W pierwszej kolejności zdejmuj i zakładaj soczewki zawsze z tego samego oka w celu uniknięcia pomylenia soczewki dla oka prawego i lewego.


Czyszczenie soczewek:

Jeżeli używasz soczewek jednodniowych czyszczenie ich jest zbędne - po wyjęciu soczewki wyrzuć ją do kosza. 
Jeżeli używasz soczewek kontaktowych przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym po zdjęciu ich na koniec dnia trzeba je wyczyścić, zdezynfekować i przechowywać w pojemniczku na soczewki. Jeśli używasz soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie ciągłym, które pozostają na oku przez cały czas, nawet podczas snu, możesz je zdjąć, wyczyścić, zdezynfekować i ponownie nałożyć. Jeżeli umieszczasz je w pojemniczku na soczewki, to przed założeniem należy je również wyczyścić i zdezynfekować (podobnie jak soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym).

Po zdjęciu soczewki połóż ją na środku drugiej dłoni wklęsłą stroną soczewki do góry. Nalej kilka kropepłynu do soczewki i na dłoń.Pocieraj soczewkę łagodnie palcem wskazującym drugiej ręki przez około pół minuty. Istotne jest żeby pocierać ją w górę i w dół, nie wykonując ruchów okrężnych, które mogą uszkodzić soczewkę. Pocieranie pozwoli usunąć z soczewki zanieczyszczenia i osady. Wywiń soczewkę na drugą stronę i powtórz te same czynności. Następnie opłucz soczewkę obficie płynem trzymając ją w palcach i umieść ją w pojemniku na soczewki. Te same czynności powtórz czyszcząc drugą soczewkę. Jeżeli posiadasz specjalny płyn z formułą NO RUB (bez pocierania) opłukaj jedynie soczewkę z każdej strony i umieść ją w pojemniku na soczewki.

 

Przechowywanie soczewek:

Napełnij do pełna obie komory pojemnika do przechowywania soczewek kontaktowych.Upewnij się, że każda soczewka kontaktowa jest całkowicie zanurzona w płynie do soczewek. Dokładnie zakręć wieczka pojemnika. Proces dezynfekcji powinien trwać tak długo, jak jest to zalecone w ulotce informacyjnej dołączonej do płynu. Zazwyczaj jest to minimum 4-6 godzin. Pamiętaj, żeby pomiędzy poszczególnymi dezynfekcjami pojemniczek na soczewki było zawsze czysty i suchy. 
Do czyszczenia pojemnika na soczewki używaj nowej szczoteczki do zębów lub bawełnianej szmatki oraz świeżego płynu do soczewek. Po wyjęciu soczewek i oczyszczeniu pojemnika na soczewki spłukuj go na koniec obficie wielofunkcyjnym płynem do soczewek. Przed zakręceniem wieczek pustego pojemnika zawsze wcześniej dokładnie osusz pojemnik na soczewki
Wymieniaj możliwie często pojemniki na soczewki, najrzadziej raz na 3 miesiące. 

Pamietaj że:

Jeżeli nie nosisz soczewek codziennie a jedynie okazjonalnie to musisz umyć i zdezynfekować soczewkiwieczorem w dniu    poprzedzającym dzień ich używania. Niektóre leki mogą zakłócać komfort noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli zażywasz jakieś lekarstwa poinformuj o tym swojego specjalistę i uzyskaj poradę. Używaj jedynie świeżych i sterylnych roztworów do czyszczenia i przechowywania soczewek. Nie używaj ponownie płynu raz już użytego. Nigdy nie wykorzystuj do czyszczenia pojemnika wody z kranu a nawet wody mineralnej. Nigdy nie wkładaj soczewek do ust ani nie używaj do nawilżenia soczewek niczego co nie jest rekomendowane przez twojego specjalistę. Sprawdzaj datę ważności płynu do soczewek oraz datęważności samych soczewek przed użyciem. Termin przydatności płynu do soczewek skraca się zazwyczaj do 3 miesięcy po jego otwarciu. Nie używaj płynu po upływie tego terminu. Sprawdź w ulotce i na opakowaniu płynu przez ile jest przydatny do użycia po jego otwarciu. Nie należy dotykać otworu butelki z płynem wielofunkcyjnym już po jego otwarciu, może to spowodować zanieczyszczenie roztworu w butelce. Nie wlewaj do pojemnika kilku rodzajów płynów pielęgnacyjnych. Nigdy nie stosuj soczewek dłużej niż zaleca producent.