Jeśli potrzebujesz szybkiej porady napisz do naszego eksperta

Błędne dane
Liczba produktów w koszyku: 0 | Suma: 0.00 PLN

Wybierz z listy producentówPoradnik - GOGLE NARCIARSKIE

Dla wszystkich miłośników sportów zimowych optyline.pl w swojej ofercie proponuje nowość – Gogle Oakley. Jednak przez zachęceniem do przejrzenia proponowanych modeli warto zapoznać się ze wskazówkami, jakie pomogą każdemu narciarzowi, snowboardziście wybrać odpowiednią parę gogli.

Jazda na nartach i snowboardzie to przede wszystkim dobra zabawa, jednak decydując się na taką formę wypoczynku należy zadbać nie tylko o relaks i odpoczynek, ale również o własne bezpieczeństwo. Wśród całego osprzętowania ważne miejsce zajmują gogle, które mają chronić oczy przez wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Gogle chronią oczy przede wszystkim przed:

- szkodliwymi promieniami słonecznymi,

- oślepieniem w czasie jazdy,

- pędem powietrza,

- uszkodzeniami mechanicznymi,

- wypadkami, poprawiają jakoś i kontrast widzenia.


Dobre rady


Chcąc kupić odpowiednią dla siebie parę gogli, warto zastosować się do poniższych wytycznych, które pomogą w dokonaniu optymalnego wyboru.

 1. 1.Przed zakupem warto zapytać o radę specjalistę.
 2. 2.Gogle powinny być dobrze dobrane do twarzy oraz kasku kupującego. Należy sprawdzić taśmę dociskową gogli, możliwość jej regulacji. Należy przymierzyć gogle i sprawdzić czy nie powodują one nadmiernego ucisku na uszy, czoło, nos. W tym przypadku powinno się dobrać pasujące oprawy, tak aby nie utrudniały widoczności, pasowały do wymiarów twarzy, były zbudowane z dobrych, wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Jeśli nosisz okulary, oprawa powinna być tak duża, aby zmieściły się pod nią okulary korekcyjne.
 3. 3.Wyściółka gogli powinna być miękka, delikatna, elastyczna – nie może powodować uczucia dyskomfortu, powinna dobrze przylegać do twarzy i zapewniać odpowiednią izolację.
 4. 4.Kolejnym elementem jest odpowiednia wentylacja, którą zapewnia używanie gogli renomowanych marek. Wentylacja ma przeciwdziałać parowaniu, tak zwany system anti-fog.
 5. 5.Soczewki – to one mogą sprawić największy problem. Tym razem mamy do wyboru różne rodzaje szybek, ich kolorów, a tym samym ilość przepuszczanego przez nie światła.

Mamy soczewki:

- jasne – przepuszczają powyżej 60% światła, są odpowiednie podczas jazdy przy złej pogodzie, np. mgła, opady, jazda w lesie i sztucznie oświetlanych stokach. Nie nadają się do jazdy w piękne, słoneczne dni.

- ciemne – przepuszczają do 25% światła, są odpowiednie podczas jazdy przy dobrej pogodzie, np. bezchmurne, słoneczne dni. Nie nadają się do jazdy w dni pochmurne i przy sztucznym oświetleniu.

- uniwersalne – przepuszczają do 60% światła, nadają się do jazdy w każdych warunkach zarówno jeśli chodzi o teren i pogodę.

Warto tu wspomnieć o klasach przepuszczania światła, w tym przypadku mamy:

- klasę S0 – przepuszcza najwięcej promieni słonecznych do 100%

- klasę S1 – przepuszcza do 80% promieni słonecznych

- klasę S2 – przepuszcza do 40% promieni słonecznych

- klasę S3 – przepuszcza do 20% promieni słonecznych

- klasę S4 – przepuszcza do 10% promieni słonecznych

Ważny jest także typ szyby, tu do wyboru mamy gogle jedno-, dwu-, trzy-, i czteroszynowe. Każda szyba może spełniać inne funkcje, np. odporna na zarysowania, przeciwmgielna, polaryzacyjna, dzięki czemu mogą poprawić widoczność nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych i terenowych. Zaletą w tym przypadku może być fakt, że wielu producentów oferuje gogle z wymiennymi szybkami. Warto upewnić się, ze kupowana para gogli posiada soczewkę polaryzującą, która wyostrza widzenie oraz likwiduje odblaski. Soczewki w goglach powinny chronić oczy przed promieniami UV.

Pielęgnacja

Gogle podobnie jak okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne i soczewki wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

 1. 1.Przed czyszczeniem gogli należy dobrze umyć dłonie i osuszyć je czystym ręcznikiem.
 2. 2.Do czyszczenia gogli należy używać specjalnie do tego przeznaczonych płynów, chusteczek czy ściereczek. W żadnym wypadku nie możne przecierać ich chropowatą rękawicą.
 3. 3.Gogle należy przechowywać w specjalnym etui.
 4. 4.Należy pamiętać o tym, że nie należy kłaść  gogli dołem do powierzchni, gdyż może to powodować niechciane zabrudzenia oraz zarysowania.
 5. 5.Zaleca się czyszczenie gogli po każdym użyciu.

 • Ray Ban
 • Emporio Armani
 • Bvlgari
 • Prada
 • Dolce&Gabbana
 • Vogue
Realizacja: Quatronet.pl